Výstavy 2017! S novou sezónou k nám na slavkovský zámek zavítají hned 3 zajímavé výstavy

„Rada Vacátko zasahuje“

Ve čtyřech místnostech v přízemí Vás provedeme výstavou „Rada Vacátko zasahuje“. Slavného detektiva můžete znát z úspěšného televizního seriálu z tvorby Československé televize – Hříšní lidé města pražského. Tento původní  seriál, z prostředí pražské pátračky, se odehrává v době První republiky, ve 30. letech 20. století. Málo kdo ví, že zfilmované kriminalistické zápletky volně vycházejí ze skutečných kriminálních případů.
Na výstavě budou prezentovány nejenom informace o seriálu, ale i ze zákulisí natáčení. K vidění budou slušivé společenské kostýmy s množstvím módních doplňků, jako jsou elegantní klobouky nebo rukavičky, kabelky, bižuterie atd. Originály i historické kostýmy budou nastylizovány jako při pravém natáčení. Nechybí vybavení policejní stanice, továrníkovy pracovny, jídelny, šatny, kavárny, kuchyně, ordinace a dalších dobových zákoutí.
Expozici doplňuje detektivní příběh Vražda továrníka Skalského, kdy si návštěvníci zahrají na asistenty inspektorů s úkolem najít zákeřného vraha. Za správné vyřešení zločinu budou odměněni. 
Výstava s interaktivními prvky pro Vás bude otevřena od 23. 3. do 28. 5. 2017 dle otevírací doby zámku.
fotoVYSTAVA Rada Vacatko

 

Výstava divadelního spolku Per Vobis

Čekání na pokladně zámku Vám v letošním roce jistě zpříjemní výstava Per Vobis, která bude instalována v přízemí, v místnosti před kavárnou. Připomene nám 20. výročí vzniku tohoto divadelního spolku, který se do našeho povědomí dostal především díky kostýmovaným prohlídkám, které již od roku 1996 připravují dobrovolníci pro naše návštěvníky. Zámek ve Slavkově u Brna se tak stal prvním objektem v naší republice, kde se kostýmované prohlídky začaly provozovat.
Začátky jistě nebyly jednoduché, jelikož spolek neměl žádné scénáře, nevlastnil žádné kostýmy a tak za podpory bývalého ředitele zámku Ing. Špatného, vedoucího Kulturního centra pana Vetchého a zámeckých historiků, vznikaly texty k jednotlivým scénkám. První kostýmy byly zapůjčeny v brněnském Mahenově divadle, nějaké šaty byly ušity vlastními silami, něco nakoupeno a nakonec bylo pár kostýmů svěřeno k ušití odborníkům.
Prohlídky zámku byly zpestřeny scénkami ze života rodu Kouniců a později doplněny, vzhledem k důležité dějinné události Bitvy tři císařů, i o napoleonskou dobu. Nakonec byla nabídka rozšířena o strašidelné kostýmované prohlídky zámeckého podzemí. Herci spolku Per Vobis s námi pravidelně zahajují sezónu a zpestřují program při různých výročích.
Nejen bývalí zaměstnanci zámku, ale i nová generace mladých lidí, neustále baví a seznamuje návštěvníky s historií, přičemž Vás jistě nepřekvapí, když sami stanete součástí scény.
Na prohlídku výstavy od 23. 3. do 15. 5. i na kostýmované prohlídky zámku v roce 2017 Vás společně srdečně zveme.
fotoVYSTAVA Per Vobis

 

Výstava Ve víru Velké války

Pro tento rok chystá Zámek Slavkov-Austerlitz výstavu s názvem Ve víru Velké války. Připomínáme si totiž stoleté výročí od událostí předposledního roku 1. světové (nebo jak ji tehdy lidé nazývali, Velké) války. Současně vzpomínáme také na bitvu u Zborova (2. července 1917), nejspíše nejslavnější vystoupení čs. legií během války.
Výstava se však nebude věnovat pouze událostem celoevropského významu, ale bude zaměřena na město Slavkov u Brna, Slavkovsko a jeho obyvatele v období uvedeného prvního globálního konfliktu. Velká válka se místních lidí citelně dotkla - prakticky každá rodina se musela rozloučit s nějakým svým mužským členem, který byl povolán do armády. Návštěvníci budou moci symbolicky provázet tyto své předky od mobilizace, přes boje na frontě i v zákopech, k případnému zajetí či vstupu do legií, až po konec války a návrat domů. Pozornost však bude věnována i životu v zázemí a těžkostem s tím souvisejících – jako byly příděly na potraviny a další potřeby, rekvizice kovů a zemědělské produkce, víceméně nucené válečné půjčky a podobně. Ze zajímavostí, které bude možné shlédnout, lze uvést například zbraň, která velmi ovlivnila styl tohoto světového konfliktu – kulomety (např. Maxim nebo americký Colt-Browning). Dále návštěvníci uvidí uniformu rakousko-uherského generála jezdectva, dobové plynové masky, speciální zákopové zbraně jako útočný nůž kombinovaný s boxerem, řadu palných i chladných zbraní či předměty z dalekých zemí, které si dovezli českoslovenští legionáři na památku domů.
Vernisáž výstavy se bude konat ve čtvrtek 23. března v 16:00 v Historickém sále. Návštěvníci budou mít možnost si výstavu prohlédnout v 1. patře slavkovského zámku až do 30. července 2017.
fotoVYSTAVA Velka valka